آیا اتریوم میتواند از بیت کوین جلو بزند؟

neda
1 سال قبل
اتریوم

سال‌ها است که تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند ارزش بازار اتریوم ممکن است از ارزش بازار بیت کوین پیشی بگیرد، با این حال داده‌ها مختلف نشان می‌دهد که این موضوع تنها یک گمانه‌زنی ساده از سوی آنها است.

به گزارش کوین تلگراف، پس از افزایش ۱۳ درصدی قیمت بیت کوین، ارزش بازار این ارز دیجیتال هم از ۸۰۰ میلیارد دلار رسید. این میزان بیشترین ارزش بازار بیت کوین در ۷۹ روز گذشته است. در بازه مشابه، قیمت اتریوم موفق به ثبت رشدی ۴۵ درصدی شده است. این رشد باعث شده تا ارزش بازار این ارز دیجیتال به بیش از ۳۴۰ میلیارد دلار برسد.

انتظارات مثبت از به روز رسانی لندن اتریوم و تأثیرات ضدتورمی این هارد فورک، نقشی پراهمیت در افزایش قیمت ارز دیجیتال شماره دو بازار ایفا کرده است؛ با این حال برخی سرمایه‌گذاران همچنان این سؤال را مطرح می‌کنند که قیمت اتریوم چطور در مقایسه با قیمت بیت کوین عملکردی بهتر نشان خواهد داد. دن مورهد (Dan Morehead)، مدیرعامل شرکت پنترا کپیتال (Pantera Capital)، معتقد است که اتریوم جای بیت کوین را در صدر جدول ارزهای دیجیتال خواهد گرفت.

پیش‌تر نیل کشکاری (Neel Kashkari)، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس، عنوان کرده بود که این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا برنامه خرید دارایی خود را برای مدتی بیشتر ادامه دهد. این مسئله باعث افزایش هیجانات حاکم بر بازار شد. به‌گفته کشکاری، سویه دلتا و شیوع این سویه به‌صورت بالقوه برای بازار کار مضر است. او در این باره گفت:

[سویه] دلتا ممکن است میل افراد برای بازگشت به مشاغلی که نیازمند حضور فیزیکی افراد است را کم کند. دانش‌آموزان نیز ممکن است میلی به رفتن به مدرسه نداشته باشند.

تداوم برنامه‌های کمک‌های مالی ممکن است خطرات تورمی را بیشتر کند. این مسئله ممکن است به افزایش جذابیت دارایی‌های کمیاب نظیر مستغلات، کالاها، سهام و ارزهای دیجیتال منجر شود. از همین رو، می‌توان گفت که تأثیرات این تغییرات کلان ممکن است به یک اندازه روی بیت کوین و اتریوم تأثیر بگذارد.

مقایسه برخی شاخص‌های اتریوم و بیت کوین می‌تواند توجیه‌کننده اختلاف ارزش بازار این ارز دیجیتال با بیت کوین باشد. اولین معیاری که باید آن را بررسی کرد، تعداد آدرس‌های فعال است.

همان طور که در نمودار بالا می‌توان دید، بیت کوین بیش از ۶ میلیون آدرس با ارزش ۱,۰۰۰ دلار یا بیشتر دارد و ۳.۶۷ میلیون حساب نیز از سال ۲۰۲۰ ایجاد شده‌اند. در سوی دیگر، آدرس‌های اتریوم کمتر از نصف این میزان و ۲.۷ میلیون آدرس است. رشد آدرس‌های فعال اتریوم هم کمتر از بیت کوین است و تنها ۲.۴ میلیون آدرس از سال ۲۰۲۰ ایجاد شده است.

📍آدرس‌های فعال اتریوم هم مانند ارزش بازار این ارز دیجیتال چیزی در حدود ۵۵ درصد کمتر از آدرس‌های فعال بیت کوین است. با این حال، این بررسی داده‌های مرتبط با میزان سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران دانه‌درشت را نشان نمی‌دهد. نباید فراموش کرد که روش مناسبی برای محاسبه حجم سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران بزرگ وجود دارد. در این بین، بررسی محصولات قابل‌معامله در بورس را می‌توان به‌عنوان جایگزین مورد بررسی قرار داد.

پس از بررسی ابزارهای سرمایه‌گذاری قابل‌معامله در بورس، نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که بیت کوین با ۳۲.۳ میلیارد دلار دارایی تحت‌مدیریت بااختلاف از اتریوم با ۱۱.۷ میلیارد دلار دارایی تحت‌مدیریت جلوتر است. صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل که از سال ۲۰۱۳ فعالیت می‌کند، نقشی پررنگ در این اختلاف ایفا می‌کند.

شایان ذکر است اولین محصول قابل‌معامله با در بورس اتریوم (Ether Tracker) اکتبر ۲۰۱۷ وارد بازار شد. می‌توان گفت که قدیمی‌تربودن ابزارهای قابل‌معامله در بورس بیت کوین یکی از دلایل اصلی اختلاف میان سرمایه‌های مرتبط است.


📍بررسی واقعیت بازارهای آتی هم می‌تواند به ما در مقایسه بهتر کمک کند. قراردادهای باز از آنجایی که مجموع تعداد قراردادهای مشترکان بازار را محاسبه می‌کند، بهترین معیار برای بررسی موقعیت‌های سرمایه‌گذاران حرفه‌ای است.

یک سرمایه‌گذاران ممکن است ۵۰ میلیون دلار قرارداد آتی خریده باشد و تمام موقعیت خود را چند روز بعد فروخته باشد. این ۱۰۰ میلیون دلار حجم معامله نشان‌دهنده یک سرمایه‌گذاران [حقیقی] در بازار نیست و از همین رو از داده‌ها خط می‌خورد.

چرا اتریوم در آینده نزدیک نمی‌تواند از بیت کوین جلو بزند؟

در حال حاضر قراردادهای آتی باز بیت کوین ۱۴.۲ میلیارد دلار است که از اوج ۲۷.۷ میلیارد دلاری خود در ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) فاصله زیادی دارد. بایننس با سهمی ۳.۴ میلیارد دلاری، بیشتری سهم را در این بازار دارد و پس از آن، صرافی FTX با ۲.۳ میلیارد دلار قرارداد باز، در رده دوم قرار دارد.

📍از سوی دیگر، قراردادهای باز اتریوم یک ماه پس از بیت کوین با اوج ۱۰.۸ میلیارد دلاری خود رسید و در حال حاضر هم در محدوده ۷.۶ میلیارد دلار قرار دارد؛ از همین رو می‌توان گفت که قراردادهای آتی باز اتریوم ۴۶ درصد پایین‌تر از بیت کوین است.

در این میان نباید از وضعیت سود ماینرها هم غافل شد؛ چراکه این شاخص اطلاعات خوبی در مورد وضعیت فعلی در اختیارمان قرار می‌دهد. شایان ذکر است که اتریوم و بیت کوین دارایی کاربردهایی متفاوت هستند؛ مثلا ۵۴ درصد عرضه بیت کوین بیش از یک سال است که دست نخورده‌ است.

به‌طور کلی، هر شاخصی نقاط ضعف خود را دارد و نمی‌توان با تکیه بر یک شاخص خاص، تعیین کرد که ارزش کدام ارز دیجیتال پایین‌تر از ارزش حقیقی‌اش قرار دارد. با این حال، با نگاهی به این سه شاخص، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که پیشی‌گرفتن اتریوم از بیت کوین و تبدیل‌شدن به ارز دیجیتال شماره یک بازار، به این زودی‌ها اتفاق نخواهد افتاد.

ترجمه اختصاصی از سایت pouyam.com

تگ ها

اخبار فاندامنتال

1 ماه قبل

ایردراپ پویام

تمامی توکن های ایردراپ شده به کاربران پویام در سایت جدید به اکانتشان واریز خواهد شد ایردراپ بزرگ پویام که...

1 ماه قبل

POUYAM

تاریخ ایجاد توکن 2021/11/29 صفحه اول وایت پیپر پویام کانتراکت این توکن 0x2c98087276c92D9Bf64bF2546A34de794e43DF53 آدرس های سایت رسمی پویام POUYAM.COM POUYAM.ORG...

نظرات

نظرتون رو بنویسید
تاکنون نظری ثبت نشده است.