سقوط لیر ترکیه در برابر دلار!

neda
3 ماه قبل
خبر های فاندامنتال

سقوط دیدنی لیر ترکیه در روز جمعه پس از انتشار آمار نسبتا قوی تورم مصرف کننده ادامه یافت.

جفت ارز USD/TRY به 16.50 جهش کرد که حدود 25 درصد بیشتر از زمانیست که سال را آغاز کرد. قیمت نیز حدود 10 درصد کمتر از بالاترین حد خود است.

قیمت‌های مصرف‌کننده در ترکیه در ماه می به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی به افزایش ادامه داد. بر اساس گزارش آژانس آمار، CPI سرفصل در ماه می پس از افزایش 7.25 درصدی در ماه قبل، 2.98 درصد افزایش یافت. این افزایش نسبتا کمتر از میانگین برآورد 4.80 درصد بود. در نتیجه، CPi پس از افزایش 69.97 درصدی در ماه قبل، با 73.50 درصد بالاترین رکورد جهش کرد. تحلیلگران میگویندکه تورم واقعی به میزان قابل توجهی میتواند بالاتر از ارقام رسمی باشد.

داده نشان داد که شاخص قیمت تولید کننده (PPI) نیز در ماه می به افزایش خود ادامه داده است. شاخص PPI از 7.67 درصد در آوریل به 8.76 درصد در ماه می رسید. بر اساس سال به سال، PPI به رکورد 132 درصد رسید. این نشانه آن است که بسیاری از شرکت های ترکیه در حال حاضر با مشکل مواجه هستند. علاوه بر افزایش قیمت انرژی، تورم نیز به دلیل تضعیف لیر ترکیه افزایش یافته است. همانطور که گفته شد، این ارز در سال جاری بیش از 25 درصد سقوط کرده است. لیر ضعیف ترکیه به این معنی است که این کشور پول بیشتری برای واردات محصولات حیاتی مانند نفت و گاز طبیعی پرداخت می کند. این قابل توجه است زیرا ترکیه یک وارد کننده خالص است.

آیا روند صعودی USD/TRY ادامه خواهد داشت؟ متأسفانه، دشوار است که ببینیم چه چیزی لیر ترکیه را نجات می دهد. نخست، این کشور به انتخابات پارلمانی در اواخر این ماه و انتخابات ریاست جمهوری در سال 2023 می رود. این بدان معناست که انتظار می رود هزینه های عمومی همچنان در حال افزایش باشد.

نمودار چهار ساعته نشان می دهد که جفت USD/TRY در حال افزایش بوده و اکنون در سمت بالای کانال صعودی قرار دارد. روند صعودی احتمالاً همچنان در حال افزایش است زیرا گاوها بالاترین قیمت تاریخ 18.45 را هدف قرار می دهند.

ترجمه اختصاصی از سایت pouyam.com

تگ ها

اخبار فاندامنتال

3 هفته قبل

موفقیتی دیگر برای ترون

تاریخ :۱۴۰۱،۰۶،۱۱ مدت مطالعه : ۸دقیقه جاستین سان (Justin Sun)، بنیانگذار ترون، در ساعات اولیه روز پنجشنبه در توییتر یک...

نظرات

نظرتون رو بنویسید
تاکنون نظری ثبت نشده است.